Ogłoszenie

Grupa przestępcza z Kraśnika pomagała nielegalnym imigrantom. Zarobiła na tym miliony euro

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się organizowaniem przekroczenia granicy cudzoziemcom pochodzącym z Europy Wschodniej, Azji i Afryki głównie do Polski i innych państw Unii Europejskiej, a także do USA. Grupa, której szefem był 62-latek z Kraśnika, zarobiła na tym procederze od 2012 roku ponad 2 mln euro.

W poniedziałek 18.11.2019 na polecenie prokuratora funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Hrebennem zatrzymali 17 członków rozpracowywanej grupy przestępczej.

17 osób od początku 2012 roku do końca czerwca 2019 roku organizowało nielegalne przekraczanie granicy i ułatwianie cudzoziemcom pobytu na terytorium państw Unii. Poniedziałkowe zatrzymania dotyczą członków grupy przestępczej, która działała na terenie Kraśnika. Kierował nią 62-latek, który współpracował z przestępcami z innych państw, w tym przede wszystkim Ukrainy, Rosji i Turcji.

Grupa organizowała nielegalny pobyt głównie obywatelom Ukrainy, Rosji, Turcji, Iranu i Libanu. Klienci grupy otrzymywali wizy i wjeżdżali na teren Polski na podstawie dokumentacji, która nie odzwierciedlała stanu faktycznego. Następnie zazwyczaj udawali się na teren innych państw unijnych, głównie Niemiec, Szwecji i Holandii, by tam nielegalnie podjąć pracę.

Przestępcy przy pomocy fikcyjnych firm (m.in. agencji pracy tymczasowej), tzw. słupów, wystawiali dla migrantów oświadczenia, które na mocy przepisów pozwalały im podjąć legalnie pracę. Oświadczenia te były następnie rejestrowane w urzędach pracy. Innym typem wykorzystywanych dokumentów były wnioski o wydanie zezwolenia o pracę, za pomocą których w urzędach wojewódzkich można było uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca na terenie RP. Obydwa typy dokumentów służyły następnie do uzyskania wiz. Po przybyciu do Polski cudzoziemcy nigdy nie podejmowali pracy zgodnie z treścią dokumentów na jaki wjeżdżali do Polski, lecz udawali się do krajów Europy Zachodniej.

Grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 13019 osób. Za usługi te przestępcy zainkasowali w sumie kwotę 2 mln 342 tys. euro.

Za te czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Najnowsze ogłoszenia