Ogłoszenie

Chiński elektryk pierwszy pojawi się w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

15.11.23 o godz. 12.00 na Centrum Przesiadkowym Przystanek Kraśnik w dz. Starej odbędzie się prezentacja autobusu elektrycznego KingLong SmartCity PEV9. MPK w Kraśniku jako pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo będzie testowało ten pojazd.

Marka KingLong jest częścią grupy Golden Dragon. Firma King Long od 14 lat z rzędu znajduje się na liście „Top 500 najbardziej wartościowych marek w Chinach".

- Jest w pierwszej trójce największych marek motoryzacyjnych w Chinach, a tym samym jedną z największych grup motoryzacyjnych na świecie. - mówi Paweł Dzikowski z EV Motors sp. z o. o. - firmy z Lublina, która jest dystrybutorem marki KingLong na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Autobus tej firmy, który MPK Kraśnik otrzyma do testów jest pojazdem klasy MIDI, mierzy 9 metrów długości, zabiera na pokład ok. 60 pasażerów i posiada wszelkie nowoczesne rozwiązania technologiczne, jest przyjazny dla środowiska  i pasażerów. Posiada wszelkie udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej. Prezentujemy go na zdjęciach w tym artykule.

- Cieszymy się, że jako pierwsi w Polsce będzie mogli przetestować ten innowacyjny autobus - mówi Leszek Zdybicki, prezes MPK w Kraśniku.

- Pojazd będziemy testowali do 21 listopada, następnie uda się do innych przedsiębiorstw komunikacyjnych w regionie i nie tylko. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak ten autobus sprawdzi się w naszych warunkach. Jego zaletami oczywiście oprócz możliwości operacyjnych jest cena - ok 0,5 mln niższa od konkurencji. Będziemy więc monitorowali osiągi autobusów i brali pod uwagę opinie pasażerów - dodaje Maksym Bratko, dyrektor ds. Eksploatacji i Rozwoju, Prokurent z MPK w Kraśniku.

Przypomnijmy, że miejska spółka MPK ma już podpisaną umowę na dostawę 4 autobusów elektrycznych, infrastruktury ładowania oraz szkoleń pracowników w tym zakresie. Przetarg na to przedsięwzięcie wygrała niemiecka marka MAN. Zakończenie dostaw autobusów planowane jest na maj 2024 roku, kiedy wszystkie "elektryki" w komplecie wyjadą na miasto. Na zakup pojazdów spółka otrzymała blisko 80% dofinansowania ze środków NFOŚiGW.

Nie jest to jednak jedynie działanie przewoźnika w zakresie wymiany taboru. W tym roku firma wzbogaciła się o 4 fabrycznie nowe autobusy marki ZAZ, które posiadają klimatyzację, funkcję przyklęku oraz rampy dla wózków. Dzięki zastosowaniu ekonomicznego i ekologicznego silnika diesla Euro 6 zużywają bardzo niewiele paliwa. Miasto i spółka planują dalszą wymianę taboru.

- Jeśli pojawią się możliwości finansowe będziemy chcieli w przyszłym roku poza elektrykami wyleasingować co najmniej jeszcze jeden fabrycznie nowy autobus z silnikiem Euro 6, zaś dzięki dobrej współpracy z burmistrzem Wojciechem Wilkiem i miastem Kraśnik planowane są zakupy kolejnych 2 autobusów elektrycznych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego - również z pokaźną dotacją zewnętrzną. Jak widać współpraca spółki z miastem i miasta z gminami ościennymi się opłaca - nie tylko dla miejskiej spółki, ale przede wszystkim dla samych mieszkańców, którzy zyskują dużą liczbę połączeń w wiele miejsc, które obsługiwane są coraz nowocześniejszym taborem - dodaje dyrektor Bratko.

Najnowsze ogłoszenia