Ogłoszenie

"Śmietnik" przestał straszyć kierowców. Straż Miejska skończyła z fotoradarem

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Chodzi o mobilny fotoradar rozstawiany przez kraśnicką Straż Miejska, który kierowcy nazywali właśnie "śmietnikiem". Podjęto decyzję, o zakończeniu jego służby w kraśnickiej Straży. Ostatnie zdjęcia  wykonał on do 18 sierpnia br. Jak informuje Urząd Miasta Straż Miejska chce położyć nacisk na wykonywanie innych, niezbędnych dla lokalnej społeczności zadań i czas do końca roku będzie wykorzystany na wprowadzenie zmian organizacyjnych pozwalających najskuteczniejszą ich realizację.

 

 

Od 1 stycznia 2016 r. straże miejskie i gminne stracą prawo do stosowania fotoradarów oraz urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

- Podobnie jak w wielu miastach Polski, w naszym mieście najwięcej kontrowersji w pracy Straży Miejskiej wzbudzał pomiar prędkości pojazdów samochodowych fotoradarem. Po rozmowach z burmistrzem podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu prowadzenia tych kontroli. Chcę, aby Straż Miejska wykonywała inne zadania i czas do końca roku jest przeznaczony jest na wprowadzenie zmian organizacyjnych pozwalających na ich skuteczniejsze wykonywanie ? mówi komendant  Lodowski. ? Obecnie opracowywane są zdjęcia wykonane przez fotoradar do 18 sierpnia i tylko kierowcy, którzy do tego dnia przekraczali prędkość zostaną ukarani mandatami.

 

Kontrola ruchu drogowego przy użyciu fotoradaru odbywała się na odcinkach ulic: Granicznej, Janowskiej, Przemysłowej, Słowackiego i Urzędowskiej, ponieważ jak tłumaczą strażnicy notowano na nich najwięcej zdarzeń drogowych.

Urządzenie było ustawiane z zakresem 20 km/h powyżej dopuszczalnej prędkości.

Oprócz zajmowania się fotoradarem Straż Miejska w Kraśniku zajmowała się przede wszystkim patrolami oraz zabezpieczaniem imprez masowych oraz działaniami na rzecz utrzymania porządku i bezpieczeństwa. W pierwszym półroczu tego roku ujawniono łącznie 790 wykroczeń, przyjęto 515 zgłoszeń, zabezpieczono 23 lokalne imprezy miejskie, religijne, sportowe i patriotyczne (13 wspólnie z policją, 10 samodzielnie). Wykonano 124 konwoje na potrzeby gminy. W ramach współpracy z poszczególnymi wydziałami i jednostkami organizacyjnymi urzędu miasta, na bieżąco udzielana jest pomoc w realizacji zadań służbowych urzędnikom (asysty, kontrole). Systematycznie są monitorowane i patrolowane miejsca zagrożone.

W pierwszym półroczu 2015 roku straż nałożyła kary i grzywny na kwotę 147 tys. zł. Plan na 2015 rok to 600 tys. zł. Już wiadomo, że bez fotoradaru nie zostanie on wykonany.

Strażnicy aktywnie włączają się też w opiekę nad osobami bezdomnymi. W okresach zapotrzebowania na pomoc, kontrolują miejsca pobytu bezdomnych, dowożą im żywność i inne artykuły. W ramach miejskiego programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami pomagają odławiać bezdomne psy.

Strażnicy odwiedzają także przedszkola i szkoły ucząc najmłodszych zasad bezpieczeństwa.

A co zmieni się w działaniach straży  po erze fotoradaru?

- Planowane  zmiany organizacyjne  będą skutkować zwiększeniem liczby patroli i wyborem miejsc patrolowania zgodnych ze wskazaniami mieszkańców. Wdrażane będą nowe i kontynuowane dotychczasowe programy pomocowe dla mieszkańców, jak na przykład pomoc w uruchamianiu pojazdów w okresie zimowym czy na żądanie badanie stanu trzeźwości kierowców ? tłumaczy rzecznik Urzędu Miasta Michał Mulawa.

 

- Katalog takich programów jest otwarty i inicjatywa jego uzupełniania leży po stronie zarówno strażników, jak i kraśniczan ? zapewnia komendant kraśnickiej straży.

Najnowsze ogłoszenia