Ogłoszenie

Grid List

W poniedziałek 13.11 burmistrz Wojciech Wilk po ponad dwóch latach od złożenia wniosku wydał decyzję w sprawie Zakładu Odzysku Energii. O powody takiej a nie innej oceny tej sprawy zapytaliśmy włodarza miasta.

W poniedziałek 13 listopada po ponad dwóch latach od momentu złożenia wniosku burmistrz wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla „Zakładu odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych w Kraśniku”.

Po raz kolejny mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS pojawi się w Kraśniku. Tym razem 22 listopada 2023 przy ul. Chopina będzie można zbadać swoje kości. Zapisy odbywają się telefonicznie 512 351 600 a cena jednego badania wynosi 50 złotych.

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA.

Zapisy odbywają się telefonicznie 512 351 600.

Na różne sposoby władze i mieszkańcy Kraśnika uczcili Święto Niepodległości. Biegano, śpiewano, tańczono. Były też wyróżnienia dla tych, którzy zasłużyli się w pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny.

Środowiskowe Centrum Wsparcia stanowi jedną z największych inwestycji powiatu kraśnickiego. Od września z oferty instytucji korzystają osoby z niepełnosprawnościami, którym udostępniony został wysoce specjalistyczny sprzęt. Dla osób zainteresowanych zostały jeszcze wolne miejsca.

15.11.23 o godz. 12.00 na Centrum Przesiadkowym Przystanek Kraśnik w dz. Starej odbędzie się prezentacja autobusu elektrycznego KingLong SmartCity PEV9. MPK w Kraśniku jako pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo będzie testowało ten pojazd.

Już za nieco ponad miesiąc, 23. grudnia 2023 roku, w Kraśniku odbędzie się 6. edycja Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę. Tradycyjnie rywalizacji sportowej towarzyszyć będzie cel charytatywny. Tym razem zbierane będą środki na wsparcie podopiecznych kraśnickiego Domu Dziecka oraz leczenia niespełna 3-letniego Julka.

Trwający ponad dwa lata remont kraśnickiej krytej pływalni mocno zahamował rozwój pływalnia w naszym mieście. Przede wszystkim nie można było prowadzić nauki pływania, więc tym samym nie było kogo szkolić. Po uruchomieniu nowego obiektu, niemal natychmiast wznowiono zajęcia nauki i doskonalenia na pływalni oraz realizację projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Umiem Pływać”. Wyróżniający się uczestnicy tych zajęć zostali objęci szkoleniem wstępnym przez klub. Po kilku miesiącach przyszedł czas na debiut w zawodach.

W miniony weekend pierwszą część piłkarskiego sezonu zakończyły zespoły rywalizujące w grupie Lublin 1 piłkarskiej A klasy. W niedzielnym meczu Płomień Trzydnik Duży bezbramkowo zremisował z Tęczą Kraśnik, a to oznacza, że beniaminek ze stolicy powiatu przerwę zimową spędzi na 3. miejscu w tabeli. Mistrzem jesieni została Wisła Annopol.

Minionej soboty w Skrzynicach Pierwszych odbył się finałowy turniej łuczniczy z cyklu Liga Na Wschodnich Rubieżach Rzeczypospolitej. By wyłonić zwycięzcę ligowych zmagań w kategorii łuku tradycyjnego bez półki, w której po raz kolejny o tytuł mistrzowski walczył kraśniczanin Andrzej Trynkiewicz, potrzebna była dogrywka.

W ostatni weekend października w Gdańsku odbyło się „X GRAND PRIX FITNESS Aleksandry Kobielak – European Championship”. Doskonale spisała się podczas nich Luiza Just, która do domu wróciła ze złotym medalem.

Wcześniej pływała i odnosiła sukcesy w kategoriach dziecięcych w tej dyscyplinie, ale od niespełna 3 lat trenuje piłkę ręczną i jest na najlepszej drodze do tego, by grać z orzełkiem na piersi. Jolanta Kwietniewska otrzymała właśnie powołanie na konsultacje szkoleniowe Reprezentacji Polski juniorek młodszych w szczypiorniaku.

Nie żyje 95-latek, który w piątek rano przechodził przez ul. Urzędowską. Przekraczał ulicę w niedozwolonym miejscu kiedy został potrącony przez osobowy samochód.

Trwają działania na drogach i przy cmentarzach związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, które potrwają do następnej niedzieli. Policjanci starają się zapewnić bezpieczeństwo i płynność ruchu w obrębie cmentarzy, dróg dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.

 Tak można by spuentować czwartkową nietypową "wizytę" w Kraśniku. Zaangażował się w nią policyjny patrol gdy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o zwierzęciu przechadzającym się ulicami miasta.

Dachowaniem, zakończonym w rowie i uszkodzeniem okolicznych ogrodzeń zakończył swoją sobotnią jazdę 22-latek z gminy Dzierzkowice. Uderzył też w inny pojazd a po wszystkim  wydmuchał  niemal 2 promile.

Do szpitala trafił 68-latek, kierowca Fiata, na którym pierwszeństwo wymusił młodszy o 20 lat kierowca Volkswagena, który tuż przed godziną 4 rano jechał ulicą Lubelską w Kraśniku.

Mieszkaniec naszego powiatu pojechał na Roztocze by odpoczywać. Niestety jedną z jego aktywności okazało się kopanie w szybę wiaty przystankowej. Teraz grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Najnowsze ogłoszenia

Reklama

Przydatne informacje

mpk_rozklad.png

Grid List

To kolejna już wystawa fotografii naszego redakcyjnego kolegi Grzegorza Jankowskiego prezentująca naturę - tym razem rzeki Wisły - z perspektywy drona. W ubiegłym roku zaprezentował on zdjęcia z doliny rzeki Wyżnicy.

Już po raz piąty Szkoła Podstawowa nr 5 zaprosiła przedszkolaki do udziału w turnieju w piłkę nożną. W zawodach, którym patronował burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk, było trochę rywalizacji, ale przede wszystkim bardzo dobra zabawa.

We wtorek 17 października w fili CKiP na Kościuszki 26 odbędą się uroczystości upamiętniające akcję Reinhardt jaka objęła m.in. Lubelszczyznę i miasto Kraśnik w latach 1942/43 roku.